poniedziałek, 3 września 2012

Lasso Arkońskie

Od górzystych skrajów puszczy po widowiskowe stoki Odry (Jez. Głębokie – Odra, 16 km)

http://www.szczecin.eu/odwiedz_szczecin/trasy_rowerowe/jezioro_glebokie_odra.html
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.411323305583659.88124.101636003219059&type=3

W ostatni dzień wakacji bez względu na pogodę trzeba wybrać się na rower. Na szczęście pogoda zwykle dopisuje. Mariola, Asia i Daria wybierają miejsce na tyle bliskie, by po powrocie zdążyć jeszcze przygotować się do szkoły (tylko jedna szczęściara ma jeszcze miesiąc wolnego). Ale będą tu jeszcze wracać nie raz, bo na Gubałówce zawsze jest co robić. Wiedzą o tym dobrze fascynaci nordic walking, spotykający się tutaj regularnie przez cały rok. Zimą miejsce to szczególnie tętni życiem - w końcu nazwa „Gubałówka“ zobowiązuje: znajduje się tu jedyne w Szczecinie snowpark i stok narciarski (ze sztucznym naśnieżaniem), obok jest kryte lodowisko.

Sposobów dotarcia tutaj pieszo czy rowerem jest wiele, coraz więcej z nich jest oznakowanych. Najbardziej znana trasa biegnie Doliną Siedmiu Młynów, przez Polanę Harcerską. Przed kilku laty poprowadzono przez las ścieżkę wzdłuż ulicy Miodowej - najkrótszy sposób dotarcia tu znad Jeziora Głębokiego. Niedaleko stąd też do dróg rowerowych Niebuszewa.

Dla tych, którym nie wystarczą krótkie wypady za miasto, Gubałówka jest dopiero punktem startowym wypraw do Puszczy Wkrzańskiej i nad Zalew, w kierunku Polic czy nad Odrę. Pobliski Wodozbiór i Wzgórza Warszewskie to wciąż obszary dość mało znane szczecinianom, chociaż prowadzi po nich kilka szlaków pieszych PTTK. Gdzieniegdzie trudne do przebycia rowerem umożliwiają jednak dotarcie do klimatycznych osiedli północnego Szczecina, oferujących zapierające dech w piersi widoki Jeziora Dąbie i estuarium Odry.